انتشار: ۱۶:۰۲ - ۲۳ مهر ۱۳۹۴
مردم ما کماکان تشنه برخی از فرهنگ‌های فراموش شده اصیل ایرانی هستند که باید در فیلم‌ها به آن‌ها پرداخت.
ستاره اسکندری بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر در گفتگو با خبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص موفقیت «دندون طلا» گفت: من فکر می‌کردم که شاید زمان این نوع فرهنگ و این جنس بودن‌ها تمام شده و مردم ارتباط برقرار نمی‌کنند اما تماشاچی به شدت با «دندون طلا» ارتباط برقرار کرده و علت آن این است که موضوع آن برخاسته از فرهنگ اصیل ایرانی است و هیچ چیز عاریه‌ای و پُز روشنفکری و از غرب آمده‌ای ندارد.

وی افزود: مبنا و مرجع «دندون طلا» شاهنامه، داستان رستم و سهراب و تکه‌ای از تاریخ گمشده ما به اسم فرهنگ سیاه‌بازی و قهوه‌خانه‌ای است. چیزهایی که ما از آن‌ها فاصله گرفتیم و رفرنس‌های تصویری از آن‌ها نداریم که بگوییم این مسائل در کشور ما وجود و طرفداران زیادی داشته است.

اسکندری عنوان کرد: جا دارد از سعدی افشار که زحمات زیادی در نمایش دادن سیاه‌بازی کشید و متاسفانه نسل جدید کمتر با وی آشنا هستند، یادی کنیم.

این بازیگر اظهار داشت: موفقیت «دندون طلا» نشان‌دهنده این است که مردم کماکان تشنه فرهنگ خودمان هستند و فرهنگ ما اینقدر غنی است که تا سال‌های آینده نیز می‌توان از آن‌ها بهره برد و فیلم ساخت.

اسکندری عنوان کرد: یک بار راجع به فیلم «فردا» ساخته مهدی پاکدل و ایمان افشاریان به برنامه هفت زنگ زدم و گفتم فیلمنامه‌ای بر مبنای مولانا ساخته شده و در همه جای دنیا راجع به مولانا فیلم می‌سازند و کتاب می‌نویسند اما در ایران که باید به این موضوع اهمیت بدهند، جدی گرفته نمی‌شود. «دندون طلا» نیز به این گونه است؛ یعنی ریشه در فرهنگ خودمان دارد و به هر حال استادی میرباقری بر همه واضح و مشخص است و فکر می‌کنم مجموعه‌ای از بازی، کارگردانی و متن خوب ارائه شده است.

اسکندری در خصوص تفاوت بازیگری بین نسل جوان و نسل خودش و علت ماندگاری نسل‌های قبل و کمبود سوپراستار در سینمای ایران اظهار داشت: این سوال را باید از مخاطب پرسید، چون من سوپراستار نیستم اما همیشه سعی بر این داشتم که به عنوان بازیگری که از تئاتر آمده به شعور مخاطب احترام بگذارم و سطح بازیم را در اندازه‌ای نگه دارم و پیش ببرم تا مخاطب از من راضی باشد. حتی زمانی که در یک کاری حضور پیدا می‌کنم و احساس می‌کنم مردم راضی نیستند و کارشناسان فاصله می‌گیرند، دوباره خودم را تربیت می‌کنم تا گام بعدی را هر چه بهتر بردارم.

در «دندون طلا» نسبت به کارهای قبلی کارنامه رو به رشدی دارم که این باید و نبایدهایی است که یک بازیگر برای خودش قائل و کاملا شخصی است.

این بازیگر در پایان در خصوص حامد بهداد خاطرنشان کرد: بهداد بازیگری است که علی رغم تکنیکی بودنش، سر تا پا احساس است و اصولا به لحاظ وجودی برای من مانند آتش است و در «دندون طلا» نیز نقش آتش را بازی کرده است.ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: