انتشار: ۱۵:۳۳ - ۱۱ مهر ۱۳۹۴
نویسنده کودک و نوجوان، بی توجهی به کتاب و کتابخوانی، را به یک بیماری فرهنگی تغبیر کرد و گفت : مدیران مدارس با برگزاری جشن کتاب دانش آموزان را کتابخوان کنند.


به گزارش تابناک فرهنگی و به نقل از ایرنا، صابر برکتی: مدارس به عنوان مهمترین سیستم آموزشی، باید در ترویج فرهنگ مطالعه فعال تر باشند و کتابهایی را با توجه به شرایط سنی معرفی کرده و دانش آموزان را به سمت کتابخوانی سوق دهند.

دست اندرکاران فرهنگی باید برای ترویج فرهنگ مطالعه که بستری برای رشد علمی و فرهنگی افراد است ، خدمات حمایتی را در حوزه نشر ارایه دهند.

وی با بیان اینکه هیچ ابزار و وسایل ارتباطی نمی تواند مانند کتاب خواندن برای کودکان و نوجوانان لذت بخش باشد، اظهار داشت: پیشنهاد می شود شاهکارهای ادبی کودکان و نوجوانان در قالب نمایش هایی در مدارس و کانون های فرهنگی به اجرا در آیند تا آنان نسبت به این آثار کنجکاو شده و به خواندن کتاب روی بیاورند.

برکتی ادامه داد: مطالعه کتاب مهارت های شناختی، عاطفی و اجتماعی را در کودکان و نوجوانان توسعه می دهد.

به گفته وی ،زمانی که برای کودک کتابی متناسب سن او خوانده می شود، در ذهن وی همانندسازی و جابه جایی عاطفی ایجاد و این عامل باعث توسعه مهارت های اجتماعی کودک می شود.

این نویسنده با اشاره به اینکه ضروریست برای شکل گیری عادت به مطالعه درکودکان ، خانواده، مدرسه، کتابخانه های عمومی و رسانه ها هدفمند عمل کنند، افزود:همچنین موضوع و محتوای کتاب نیز در ترویج مطالعه تاثیر گذار است .

برکتی اظهار داشت :باید کتابهایی نوشته شود که انگیزه برای ادامه دادن مطالعه بیشتر ایجاد کند، در بخش کودکان می توان داستان هایی جذاب همراه با تصاویر زیبا نوشت که علاوه بر سرگرم کننده و لذت بخش بودن محتوا،مطالب آموزشی را هم به گونه ای غیر مستقیم به کودک القاء کند.

وی تصریح کرد: برای نوجوانان نیز باید کتابهایی تالیف کرد که جنبه های پند آمیز و نصیحت گونه کمتر داشته باشد و مطالب علاوه بر جذاب بودن،به گونه ای آموزنده باشند که این پند و اندرز به نوجوان به طور ناخودآگاه تلقین شود و مطلب مفید را در باور خود بگنجاند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: