انتشار: ۱۲:۴۶ - ۱۳ شهريور ۱۳۹۴
به گفته مدیر بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، کنفرانس بین‌المللی محتوای بازی‌ها که اول اسفند در ایران برگزار می‌شود گامی در جهت عضویت «اسرا» در انجمن رده‌بندی سنی بازی‌های رایانه‌ای دنیاست.


به گزارش تابناک فرهنگی به نقل از حسن کریمی قدوسی، مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در گفتگو با خبرنگار مهر، از برگزاری کنفرانس بین‌المللی محتوای بازی‌های رایانه‌ای خبر داد و افزود: نتیجه نهایی عضویت ایران در رده‌بندی سنی بازی‌های رایانه‌ای دنیا، تا پایان فصل پاییز مشخص می‌شود و  اگر «اسرا» به نظام جهانی رده‌بندی سنی بپیوندد ما به مرجعی برای کشورهای مسلمان تبدیل می‌شویم وکنفرانس بین‌المللی محتوای بازی‌های رایانه‌ای نیز در راستای عضویت اسرا در انجمن رده‌بندی سنی بازی‌های رایانه‌ای دنیاست.

او یکی از دستاوردهای حضور ایران در نمایشگاه «گیمزکام» المان را  تعامل با امارات دانست و افزود: ما توانستیم جریانی ایجاد کنیم تا ایران به عنوان نماینده بررسی بازی‌های رایانه‌ای برای کشورهای مسلمان شناخته و مطرح شود. اگر این اتفاق بیفتد همانطور که مارک «حلال» را  می‌شناسنذ، مارک «اسرا» هم برای بازی‌های رایانه‌ای در کشورهای مختلف به ویژه کشورهای مسلمان شناخته می‌شود و جا می‌افتد.

پیش از این هم حسن کریمی قدوسی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به این‌ که بسیاری از خانواده‌ها، تعریفی از رده‌بندی سنی بازی‌های رایانه‌ای ندارند، گفت: طبق آماری که داریم، ۹۰ درصد خانواده‌هایی که برای بچه‌هایشان، بازی می‌گیرند، نمی‌دانند رده‌بندی سنی چیست. فرهنگ خانواده‌ها این است که بچه‌مان توی کوچه نرود و با غریبه بازی نکند. در صورتی که بازی‌های رایانه‌ای اگر هماهنگ با سن و سال بچه‌ها نباشد، بیشتر آسیب می‌زند.

او سپس با نقل خاطره‌ای گفت: یکی از دوستان من با پسر ۱۲ ساله‌اش از انگلیس به ایران آمده بود. درباره بازی‌های رایانه‌ای از او پرسیدم. پسر دوستم، اسم بازی‌هایی را گفت که مربوط به ۱۸ ساله‌ها بود. پرسیدم: چطور اینها را بازی می‌کنی؟ گفت: ما در انگلیس، وقتی می‌خواهیم خرید کنیم فروشنده به قیافه‌مان نگاه می‌کند؛ اگر زیر ۱۸ سال باشیم می‌گوید: برو پدر یا مادرت را با شناسنامه بیاور.

کریمی قدوسی به طرح «اسرا» که به رده‌بندی سنی اشاره و بیان کرد: در بحث رده‌بندی سنی. اسرای بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای ۷ سال است تاسیس شده. ۹ جلد کتاب پژوهشی داریم.  کاری که در اسرا شده در هیچ بخش فرهنگی کشور نشده است. قطعا خطاهایی هم داریم چون نحوه رده‌بندی‌مان غلط است و کپی‌رایت نداریم؛ به همین خاطر است که یک بازی خارجی را از اول تا آخر بازی می‌کنیم. شاید یک بازی ۱۰۰ ساعت طول بکشد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: