انتشار: ۱۷:۵۳ - ۰۹ شهريور ۱۳۹۴
مدیرکل ارشاد اسلامی استان اصفهان از برگزاری یازدهمین نمایشگاه کتاب بزرگ اصفهان از روز ۱۱ شهریورماه خبر داد.
به گزارش تابناک فرهنگی به نقل از مهر، حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی، ظهر دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به برگزاری یازدهمین نمایشگاه کتاب اصفهان در ماه جاری اظهار داشت: برپایی نمایشگاه های کتاب در راستای نهادینه کردن فرهنگ مطالعه در جامعه بسیار موثر است و بر این اساس امسال یازدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب اصفهان در تاریخ ۱۱ شهریورماه افتتاح می شود که تنها نمایشگاه مطرح استان در زمینه کتاب است.

وی افزود: از دیدگاه من برای اصفهان به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام زیبنده نیست که تنها سالی یک بار نمایشگاه کتاب در آن برگزار شود و بر این اساس طرحی را مدنظر داریم تا از سال های آینده چندین نمایشگاه مختلف و در قالب های مختلف تخصصی در طول سال برگزار شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با اشاره به اینکه در این دوره از نمایشگاه تلاش کردیم تا فضای علمی و معنوی نمایشگاه نسبت به سال‌های قبل بهتر شود، بیان داشت: بر این اساس با رشد ۱۰ درصدی حضور ناشران در نمایشگاه امسال درکل ۶۰۰ ناشر از سراسر کشور در این نمایشگاه حضور دارند.

حضور ۱۰ ناشر خارجی در نمایشگاه بزرگ کتاب اصفهان

وی با بیان اینکه تعداد کتاب های عرضه شده در نمایشگاه امسال نیز ۱۰ درصد رشد داشته است، ادامه داد: تعداد ۴۰۰ غرفه در نمایشگاه کتاب امسال به عرضه کتب مختلف می پردازند و ۱۰ ناشر خارجی نیز در این نمایشگاه حضور دارند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با مسئولان کشوری برای دعوت ار ناشران قدیمی و فعال عرصه کتاب گفت: تمام سعی ما این بود که نمایشگاه تنها مکانی برای عرضه کتاب‌های فروش نرفته برخی ناشران نباشد بلکه انتشارات مطرح کشوری نیز در  یازدهمین نمایشگاه حضوری فعال و موثر داشته باشند و بر این اساس رشد کمی و کیفی خوبی در نمایشگاه امسال شاهد بودیم.

وی با بیان اینکه در طول روزهای برگزاری نمایشگاه برنامه های ارزشمند جانبی نیز برنامه ریزی شده است، ابراز داشت: مطالعه مفید در ۵ دقیقه، آموزش تندخوانی، مسابقه خوشنویسی، مسابقه اینترنتی عکس سلفی، ارائه کتاب، نقالی و شاهنامه خوانی، نمایشگاه کاریکاتور، لم کده (مطالعه در محیطی آرام و راحت)، پوستر سیر مطالعاتی، کتابخانه گویا، قصه گویی کودکان، ایستگاه سرگرمی و نقاشی، بحث پاسخگویی به مسائل خانواده و مسائل شرعی و رادیو کتاب از برنامه های ویژه یازدهمین نمایشگاه کتاب اصفهان است.

اجرای نمایش های خیابانی از جمله برنامه های شاخص نمایشگاه امسال

حجت الاسلام ارزانی از رونمایی کتاب‌های دفاع مقدس به شکل خاص خبر داد و گفت: همچنین اجرای نمایش های خیابانی از جمله برنامه های شاخص نمایشگاه امسال است.

وی، با اشاره به ضرورت هم افزایی و همگرایی در فعالیت های فرهنگی میان ارگانها و پرهیز از موازی کاری گفت: بر این اساس ارگان های مانند شهرداری و صداوسیما  در برپایی و تبلیغ برای نمایشگاه با ما همکاری دارند.

حجت الاسلام ارزانی با بیان اینکه سال گذشته تنها ۵۷۰ میلیون تومان کتاب در نمایشگاه اصفهان خریداری شده است که  آمار ضعیفی برای برای پایتخت فرهنگی جهان اسلام است، تاکید کرد: در صورت سقف خرید تا یک میلیارد تومان برای نمایشگاه امسال وزارت ارشاد سال آینده یارانه بیشتری برای نمایشگاه در اختیار ما خواهد گذاشت و تخفیف نمایشگاه افزایش پیدا می کند.  

وی از حضور معاون وزیر ارشاد در نمایشگاه کتاب اصفهان خبر داد و اظهار کرد: ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه روز یازدهم شهریور ماه شاهد افتتاحیه رسمی نمایشگاه کتاب با حضور استاندار و دیگر مسئولان استان خواهیم بود.

مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با اشاره به اینکه ۱۱ کمیته برای برپایی این نمایشگاه تشکیل شده است، اظهار داشت: بازدیدکنندگان از این نمایشگاه می توانند حداقل از ۳۰ درصد تخفیف استفاده کنند و البته بسته به نظر ناشران ممکن است در برخی غرفه ها شاهد تخفیف تا سقف ۵۰ درصد باشیم.

برگزاری مشاوره کتاب در نمایشگاه امسال

وی اضافه کرد: در تمامی دنیا «کتاب درمانی» به عنوان یکی از روش های درمانی موثر در اصلاح اخلاق کودکان و نوجوانان به کار گرفته می شود و بر این اساس از مهم ترین برنامه های نمایشگاه امسال بخش مشاوره کتاب است که از ۱۰ صبح تا ۱۰ شب به ارائه مشاوره رایگان در زمینه کتاب درمانی می پردازد.

حجت الاسلام ارزانی بیان داشت: همچنین به منظور رفاه حال مراجعه کنندگان در دستیابی به کتب مورد نیاز غرفه اطلاع رسانی در زمینه موضوع کتاب، ناشر و نام کتاب در ابتدای نمایشگاه موجود است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: